SUYUN FAYDALARI

Dünya üzerinde yaşayan tüm canlıların yaşaması için gereksinim duyduğu en önemli kaynaklardan birisi hava ise diğeri de sudan başkası değil bilindiği üzere. Gün geçmiyor ki bilimsel olarak susuz yaşanmayacağı ve su tüketimin sağlık açısından ne kadar önemli olduğu ile ilgili uyarılarda bulunulmasın. İnsan vücudunun 3’te 2’sinin ve beynimizin %80’inin sudan oluştuğunu bildiğimiz, daha anne karnındayken bizi dış etkenlerden koruması ile bedenimizde hissetmeye başladığımız yaşam kaynağımızın faydaları:

1. Bol su içmek enerji verir


Susuzluk nasıl ki vücudumuzda uyuşukluk, uyku hali, isteksizlik yapıyorsa, günlük yaşantıda bolca su tüketmek fiziksel aktivitelerinizde enerji seviyenizi ve zindeliğinizi artırır, vücudunuzun toksinlerden kurtulmasına yardımcı olur.

 

2. Günde içilecek 8 bardak suyla daha güçlü bir beyin


Bol su içmek bireylerin hafızalarını güçlendirir, unutkanlığı önler, baş ağrısı şikâyetlerini azaltır.

3. Sindirim sisteminizin düzgün çalışması ve toksinlerden kurtulmak için bol bol su için


Günlük yaşantınızda bol su içmek yediklerinizin sindirim sisteminizde kolay emilimini sağlar ve kabızlık sorununu ortadan kaldırır. Hazımsızlık problemi çekenler için sıcak su içmek bu yüzden oldukça faydalı. Ayrıca yemekten önce içilen su tokluk hissi verdiğinden zayıflama kürlerinde en sık rastlanan yöntemlerden birisi.

4. Böbrek ağrısından kurtulmak için yeterli su tüketin


Böbreklerinizde taş ya da kum dökmeyle ilgili şikâyetiniz varsa; bol miktarda su tüketerek böbreklerinizde oluşan taş ve kumun kolayca çözülerek vücudunuzdan atılmasını sağlayabilirsiniz. Ancak aşırıya da kaçmamak gerekir çünkü aşırı su tüketimi de böbreklerin yorulmasını ve fonksiyonlarını yerine getirmemesine neden olabilir.

 

5. Pasparlak bir cilt için…


Vücudunuzun nem dengesini koruması için suya ihtiyacı var ve bu nedenle günlük su tüketimi çok önemli. Deri hücrelerinin kendini yenilemesi, cildinizin esnek ve parlak bir görünüme kavuşması, sivilce, akne tedavilerine yardımcı olması ve en önemlisi kırışıklıkları azalttığı için yaşlanmayı önleyici etkisiyle bilinçli bir birey olarak su tüketimi ihmal edilmemeli.

6. Çabuk ayılmanın tek yolu, uyanır uyanmaz su içmek


Ayılmak için duşa girmekten bahsetmiyoruz; o da suyun dolaylı yoldan faydası fakat alkol aldıktan sonra sabah baş ağrısı ile uyanmamak için su tüketiminize dikkat etmelisiniz. Bu sayede vücudunuzda dolaşan alkolü üre ile birlikte dışarı atma ve etkisinden kolay kurtulma imkânı sağlar.

7. Saç dökülmelerine karşı savaş açar


Saçı dökülenlerin en büyük şikâyeti saç köklerinin zayıf kalması şüphesiz. Bu konuda piyasada pek çok ilaç, şampuan vb. ürünler satılıyor, ancak unutmamak gerekir ki su tüketimimizin de saç diplerini güçlendirmeyle doğrudan ilgisi var. Bol su içtiğinizde saç dipleri nemli kalacak, saçlarınız da tam anlamıyla beslendiği için kırılma ve bükülme gibi şikayetler ortadan kalkacak ve saçınız daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzayacaktır.

8. Tırnakları güçlendirir


Vücudunuzun susuz kaldığının en önemli göstergelerinden biri de tırnakların güçsüzleşmesi ve çabuk kırılması. Günlük su tüketimini gerçekleştirdiğinizde doğru orantılı olarak tırnaklarınız da güçlenecek ve parlak bir görünüme kavuşacaktır.